Δεν άντεξε στο τέλος η Ε.Α. Καλύμνου και γνώρισε την ήττα στη Ραφήνα από τον πρωτοπόρο Αργοναύτη με 84-62, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Χωρίς τον Αλέξανδρο Σιγκούνα και με οκτώ μόλις παίκτες (δεν έπαιξε επίσης ο Κοπανέζος, ενώ παρελθόν αποτελούν οι Σίσιου και Σκουμπουρδής), οι Καλύμνιοι δεν άντεξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και γνώρισαν την ήττα, παρά το γεγονός ότι στάθηκαν αξιοπρεπέστατα για τρία δεκάλεπτα.

Ο Αργοναύτης Ραφήνας έκανε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε 10-4, αλλά η Ε.Α.ΚΑ. επέστρεψε γρήγορα (10-10 στο 5’). Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ αρχικά με 18-12 (7’) και στη συνέχεια με 26-14 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου μετά το 33-23, αντέδρασαν ιδανικά με τον Ζούλσιτς και πλησίασαν σε 40-33 (18’), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 47-45 και την Ε.Α.ΚΑ. να είναι για τα καλά μέσα στο παιχνίδι.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, οι «σφουγγαράδες» προηγήθηκαν με 47-49 (21’) με καλάθι του Βλαγκόγια. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Η Ε.Α.ΚΑ. κουράστηκε και ο Αργοναύτης θυμήθηκε τον καλό του εαυτό. Με σερί 25-6, η ομάδα της Ραφήνας ξέφυγε με 72-55 (36’) και «καθάρισε» το παιχνίδι. Η Ε.Α.ΚΑ. δεν μπορούσε να σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο, ξέμεινε από λύσεις και μοιραία επήλθε η ήττα με -22, παρά το καλό πρόσωπο της για τρία δεκάλεπτα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-14, 47-45(ημ.), 62-55, 84-62
Διαιτητές: Μύζικας- Πουλάκης