Η Ε.Α. Καλύμνου συνέτριψε με 105-56 (!) τον αδύναμο Μανδραϊκό, στο εξ αναβολής παιχνίδι του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής!

Σοβαρή και άνετη η Ε.Α. Καλύμνου συνέτριψε με 105-56(!) τον αδύναμο Μανδραϊκό, στο εξ αναβολής παιχνίδι του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και απομένει μόνο το εντός έδρας παιχνίδι με τον Αργοναύτη Ραφήνας για να «πέσει» η αυλαία της κανονικής περιόδου. Η Ε.Α.ΚΑ. δεν συνάντησε καμία δυσκολία για να πάρει τη νίκη απέναντι στην τελευταία και πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας. Ουσιαστικά το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο στο α’ δεκάλεπτο, όσο άντεξε και ο Μανδραϊκός απέναντι στην καλύτερη Ε.Α.Κ.Α Το σκορ έγινε 6-9 και 11-13, με τον Μανδραϊκό να προσπαθεί να είναι ανταγωνιστικός (14-17), ενώ το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 16-23. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη να κάνει το σκορ 16-32 (13’) και να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της. Η διαφορά έφτασε γρήγορα τους 20 πόντους (27-47 στο 18’) για να λήξει το ημίχρονο με 29-54. Η Ε.Α.ΚΑ. ήταν δύο ταχύτητες πάνω και προσέφερε σκορ και θέαμα στη Μάνδρα, κάνοντας επιμέρους σκορ 9-36(!) στο γ’ δεκάλεπτο. Το σκορ έγινε 38-80, ενώ την «κατοστάρα» την ξεπέρασε η Ε.Α.ΚΑ. με καλάθι του Σιγκούνα. Το τελικό 56-105 φανερώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα στη Μάνδρα.
Τα δεκάλεπτα ήταν:16-23, 29-54(ημ.), 38-80, 56-105
Διαιτητές: Τσίγκου- Θεοδοσόπουλος