Και ξανά προς τη δόξα τραβά… Η Ακαδημία Καλύμνου ήταν καλύτερη στο β’ ημίχρονο, κέρδισε με 73-57 τον Έσπερο Κω και επέστρεψε στις νίκες, μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από τον Πανιώνιο Λέρου και τον Ηρακλή 2000. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το 27’, με τους Καλύμνιους στη συνέχεια να ανεβάζουν την απόδοση τους και να πανηγυρίζουν την πολύτιμη νίκη μέσα στο «σπίτι» τους. Οι Κώοι ξεκίνησαν καλύτερα (3-6 στο 2’), με την Ακαδημία να απαντάει με 7-0 σερί (10-6 στο 5’). Το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο για να διαμορφώσει με buzzer beater το 17-14 ο Οικονόμου Π.

Στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Χρήστου Αβεκλούριου έκανε δυναμικό ξεκίνημα (21-14 και 25-17 στο 13’), ενώ ξέφυγε ακόμη και με +12 (29-17 στο 14’). Ο Έσπερος όμως αντέδρασε ιδανικά και με τους Βίλα και Τσολάκη ισοφάρισε 29-29 (18’) για να λήξει το ημίχρονο με 33-30.
Στο β’ ημίχρονο, η ομάδα του Γιάννη Ελευθεριάδη πέρασε μπροστά με 38-39 (23’), με τους «σφουγγαράδες» να βρίσκουν λύσεις με τους Πιλάτο και Οικονόμου Π. (48-42 στο 26’). Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι, είχαν καλύτερες επιλογές και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με +9 (56-47). Το νερό μπήκε στο αυλάκι για τα καλά, με την Ακαδημία να ξεκινάει με σερί 9-0 και να κάνει το σκορ (65-47 η μεγαλύτερη τιμή στο 34’), «καθαρίζοντας» τη νίκη. Ο Έσπερος μείωσε σε 65-54 (37’), αλλά η Ακαδημία πήρε την πολύτιμη νίκη με 73-57. Αν ο Πανιώνιος Λέρου κερδίσει σήμερα στο Πυλί την Α.Ε. Δικαίου, τότε η Ακαδημία από σήμερα θα είναι στο φάιναλ-φορ, ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να κερδίσει στην Κάλυμνο και την Α.Ε. Δικαίου. Από τους ηττημένους δεν έπαιξαν οι Λαουμζής, Μαστροκόλιας και Γιαλλούσης.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-14, 33-30(ημ.), 56-47, 73-57
Διαιτητές: Νικολάου- Μπουφίδης
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Αβεκλούριος): Κουτούζης, Τσαγκάρης 10(2), Οικονομου Θ., Μπουλαφέντης 13, Σκυλλάς, Παύλος, Χειλάς, Κουλλιάς, Οικονομου Π. 20(2), Πλάτσης 5(1), Πιλάτος 25.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Ελευθεριάδης): Βίλα 18(3), Μπαϊμάκος, Καραμήτσος 7, Ντονλού, Τσολάκης 15(4), Γούναρης 8, Διακοδημητρίου, Καλαλήογλου, Αηδονίδης 1, Καραντίνας, Γιώτσας 8.