Δεν… αποδείχθηκε γούρικο το παρκέ για την Ε.Α.ΚΑ., η οποία γνώρισε νέα ήττα στην Κάλυμνο, αυτή τη φορά από την Ελευθερία Μοσχάτου με 76-69 και παραμένει χαμηλά στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Το κακό γ’ δεκάλεπτο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και να παραμένουν στα… υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Το α’ ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με την ομάδα του Μοσχάτου να είναι κυρίαρχη στο γ’ δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε ακόμη και με +16 (38-54). Η Ε.Α.ΚΑ. δεν τα παράτησε, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, ωστόσο στις καθοριστικές φάσεις ο Γκόντγουιν ήταν «παρών» σε άμυνα και επίθεση και οδήγησε εκ του ασφαλούς την Ελευθερία σε μία ακόμη μεγάλη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν 0-4 (2’), αλλά οι Καλύμνιοι συνήλθαν και πέρασαν μπροστά με 5-4 (4’). Η Ελευθερία αντέδρασε (5-9 στο 6’), όμως οι γηπεδούχοι είχαν συνέπεια και ρυθμό και έκαναν το σκορ 15-11 (7’), ενώ το α’ δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 18-18. Στη συνέχεια, οι «σφουγγαράδες» με τρίποντο του Θεοφιλάκου προηγήθηκαν με +5 (23-18 στο 12’), αλλά η Ελευθερία απάντησε με σερί 0-8 και με μπροστάρη τον Κατσόγιαννη έκαναν ο σκορ 23-26 (14’). Η ομάδα του Γιωργου Μαύρου βρήκε λύσεις με Σιγκούνα και Σπέντζο (31-31 στο 17’), με το συγκρότημα του Μοσχάτου όμως να μετατρέπει το ισόπαλο 38-38 σε… 38-42 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +4

Στο γ’ δεκάλεπτο η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν… μία ταχύτητα καλύτερη από την Ε.Α.ΚΑ. Έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, βρήκε λύσεις και με σερί 0-12 έκανε το σκορ 38-54 (23’), που ήταν και η μεγαλύτερη της διαφορά στο παιχνίδι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και μείωσαν σε 45-54 (25’) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 52-63. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ε.Α.ΚΑ. όχι μόνο αντέδρασε αλλά απείλησε άμεσα με ήττα τους φιλοξενούμενους. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και μείωσαν αρχικά σε 61-67 (34’)… Με δύο βολές του Σπέντζου και τρίποντο του Θεοφιλάκου (αποβλήθηκε μετά με πέντε φάουλ), η Ε.Α.ΚΑ. έκανε το σκορ 66-67 (36’). Ο Γκόντγουιν με γκολ-φάουλ έδωσε πνοή στην Ελευθερία (66-70), ενώ μόλις 1.42’ πριν το τέλος ο Πλευράκης με τρίποντο έκανε το 69-70. Ο Γκόντγουιν με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το 69-72 (1.26’ πριν το τέλος), για να ακολουθήσει άστοχη προσπάθεια του Τσαούση.

Στο 1.09’ η Ελευθερία διαμαρτυρήθηκε και μάλλον είχε δίκιο για φάουλ πάνω στον Γκόντγουιν, με τους διαιτητές να τον χρεώνουν με βήματα. Στα 55’’ ο ίδιος έκλεψε τη μπάλα από τον Σίσιου, όμως η Ελευθερία δεν έκανε καλή επίθεση, ενώ στα 33’΄’ στην πιο σημαντική φάση του αγώνα ο Τσαούσης αστόχησε σε μία φαινομενικά εύκολη προσπάθεια και κάπου τελείωσαν όλα. Στα 28’’ ο Γκόντγουιν με 2/2 βολές έκανε το 69-74, η Ε.Α.ΚΑ. έκανε νέο λάθος και ο Κολοφώτης με δύο βολές διαμόρφωσε το 69-76. Τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ από την αρχή για την Ε.Α.ΚΑ., που έχει μείνει πίσω και έχει χάσει και δύο παιχνίδια στην Κάλυμνο. Από τους νικητές ο Γκόντγουιν πήρε το παιχνίδι στο τέλος, ενώ βοήθησε πολύ ο Κατσογιάννης. Η Ελευθερία είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, όπως και η Ε.Α.ΚΑ., που είχε πέντε παίκτες «διψήφιους» (Σιγκούνας, Σπέντζος, Θεοφιλάκος, Ζούλσιτς και Πλευράκης). Πολλά λάθη έκαναν οι διαιτητές του αγώνα..

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-18, 38-42(ημ.), 52-63, 69-76
Διαιτητές: Αδαμόπουλος- Κουλουμπαρίτσης
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μαύρος): Αλαχούζος, Κοπανέζος, Σίσιου 3(1), Θεοφιλάκος 11(3), Βλαγκόγιας 3, Σπέντζος 13(1), Τσαούσης 6, Σιγκούνας 13(1), Κάτρης, Ζούλσιτς 10, Πλευράκης 10(2).
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Ογκμπέντε 7(1), Γκόντγουιν 12, Γεωργιάδης, Δέλλιος 7(1), Γιαμπάνης 5, Ζένελι 8, Κιούσης 2, Κολοφώτης 10(1), Κατσόγιαννης 13(2), Ματσούκης 5(1), Αγγελόπουλος 7(1).