Η Ακαδημία Καλύμνου κέρδισε και τον Φοίβο Κω με 70-58, φτάνοντας τις εννέα νίκες σε 10 παιχνίδια στον όμιλο νήσων του εφηβικού πρωταθλήματος!

Σπουδαία νίκη με διπλή σημασία για τους έφηβους της Ακαδημίας Καλύμνου επί του Φοίβου Κω με 70-58. Η ομάδα του Χρήστου Αβεκλούριου κέρδισε τους Κώους, έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και «ψαλίδισε» πλέον πάρα πολύ τις ελπίδες των ηττημένων για την πρόκριση στην τελική φάση.

Οι Καλύμνιοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους στο β’ ημίχρονο και πήραν την πολύτιμη νίκη, με την οποία συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία προς την τελική φάση. Ο Φοίβος είχε αρκετά καλή παρουσία και μάλιστα μετέτρεψε το 7-7 (4’) σε 7-11 (6’), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να κάνουν σερί 10-2, κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο με 17-13.

Στη συνέχεια, η τελευταία φορά που οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ ήταν το 21-23 (14’), με την Ακαδημία να βρίσκει λύσεις (29-24 στο 16’) και να κλείνει το ημίχρονο με 36-30. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο γ’ δεκάλεπτο, με τους «σφουγγαράδες» να πατούν το πόδι στο γκάζι και να κάνουν το σκορ από 40-34 (25’)… 56-41 (29’).

Με σωστές επιθετικές επιλογές, η ομάδα της Καλύμνου ξέφυγε στο σκορ (57-43 στο 30’) και «καθάρισε» την υπόθεση- νίκη. Όπως είναι εύλογο, το νερό είχε μπει στο αυλάκι (61-47 στο 35’) για τους παίκτες του Χρήστου Αβεκλούριου, που πρόσθεσαν μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό τους με 70-58. Κορυφαίος της Ακαδημίας Καλύμνου και του γηπέδου ήταν ο Μπουλαφέντης που σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ θετική παρουσία είχαν επίσης οι Οικονόμου, Μούγκρος και Πιλάτος, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγοριάδης.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-13, 36-30(ημ.), 57-43, 70-58
Διαιτητές: Φάκαρος- Μπουφίδης
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Αβεκλούριος): Μούγκρος 12, Μπουλαφέντης 30(2), Σκυλλάς, Χειλάς, Οικονόμου 14(2), Πλάτσης 2, Πιλάτος 12.
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Καζάκος): Σιουλάς, Γιαννόπουλος 3(1), Γρηγοριάδης 22(1), Παπασταματίου 4, Φιλιππάτος 4, Ντούνγκα 6, Παναγιωτίδης 3, Γκαντολούδης 10, Ζαχαρίου 6.