Ανακηρύχθηκαν πριν από λίγη ώρα από τον Άρειο Πάγο τα κόμματα και οι βουλευτές στο πλαίσιο των αποφάσεων που λήφθηκαν ενόψει των εκλογών της 25ης Ιουνίου.

Ειδικότερα, όπως αναφέρει η απόφαση ανακήρυξης στον Νομό Δωδεκανήσου οι υποψήφιοι βουλευτές ανά κόμμα είναι οι εξής:

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΜΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

1. ΠΑΠΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Κωνσταντίνου

2. ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΜΑΝΟΣ) του Νικία

3. ΙΑΤΡΙΔΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ (ΜΙΚΑ) του Ιωάννη

4. ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αναστασίου

5. ΓΙΑΝΝΙΚΟΥΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ του Εμμανουήλ

6. ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΣΤΥΛΙΑΝΗ του Αντωνίου

7. ΦΤΑΚΛΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΛΙΤΣΑ) του Παναγιώτη

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ

1. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ (ΧΡΥΣΑ) του Σάββα

2. ΓΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Θωμά

3. ΚΑΣΣΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ιωάννη

4. ΚΑΜΑΤΕΡΟΣ ΗΛΙΑΣ του Ιωάννη

5. ΣΑΡΑΝΤΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΚΑΤΕΡΙΝΑ) του Βασιλείου

6. ΓΙΑΝΝΑΡΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ (ΣΤΕΛΛΑ) του Νικολάου

7. ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΟΥ ΠΟΛΥΞΕΝΗ (ΠΟΛΥ) του Μιχαήλ

ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ

1. ΝΙΚΗΤΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Νικολάου

2. ΧΑΤΖΗΔΙΑΚΟΣ ΦΩΤΙΟΣ του Στέργου

3. ΚΟΥΝΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Πέτρου

4. ΓΑΒΑΛΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ του Νικολάου

5. ΒΟΛΟΝΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Μιχαήλ

6. ΟΙΚΟΥΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Ευριπίδη

7. ΧΑΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Φραγκίσκου

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

1. ΠΟΤΣΟΣ ΚΑΛΕΤΟΣ (ΤΑΚΗΣ) του Κωνσταντίνου

2. ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ ΘΕΑΝΩ του Εμμανουήλ

3. ΜΑΚΡΗ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΚΙΚΗ) του Νικολάου

4. ΑΓΓΕΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου

5. ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Μάμμα

6. ΓΟΥΡΛΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ του Νικολάου

7. ΦΡΑΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του Γεωργίου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ-ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

1. ΓΑΒΑΛΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου

2. ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Στέφανου

3. ΑΝΤΩΝΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΚΑ του Κυριάκου

4. ΛΥΚΟΠΑΝΤΗ ΕΙΡΗΝΗ του Ηλία

5. ΚΑΛΥΜΙΑΛΑΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Ιωάννη

6. ΜΑΝΟΥΣΟΥ ΕΛΕΝΗ του Δαμιανού

7. ΚΑΡΑΜΠΑΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του Ιωάννη

ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ-Μέτωπο

της Αντικαπιταλιστικής, Επαναστατικής Κομμουνιστικής Αριστεράς και

της Ριζοσπαστικής Οικολογίας

1. ΚΑΘΟΠΟΥΛΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΑΛΚΗΣΤΗ του Σακελλαρίου Νικολάου

2. ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ του Μιχαήλ

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ

1. ΚΟΛΙΟΥ ΞΑΝΘΗ του Ιωάννη

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μαρξιστικό-λενινιστικό)

1. ΣΤΑΪΚΟΥ ΑΝΤΙΟΠΗ του Γεωργίου

ΦΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΛΑΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ

1. ΔΕΛΑΤΟΛΑ ΑΝΝΑ του Κωνσταντίνου

ΜΕΡΑ 25 – ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΗΞΗ

1. ΣΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ (ΑΝΝΕΤΑ) του Νικολάου

2. ΜΠΑΡΑΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Αντωνίου

3. ΑΛΑΒΕΡΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ του Κωνσταντίνου

4. ΚΟΡΑΚΙΑΝΙΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΒΟΥΛΑ) του Σπυρίδωνα

5. ΚΑΝΕΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Θεμιστοκλή

6. ΜΥΛΩΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ “ΝΙΚΗ”

1. ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ του Γεωργίου

2. ΝΤΟΥΦΑΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ του Γεωργίου

3. ΜΠΕΡΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ανδρέα

4. ΠΑΡΑΣΧΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Αντωνίου

5. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ ΜΕΛΑΝΗ του Μιχαήλ

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

1. ΠΑΠΑΘΕΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ του Νικολάου

2. ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ του Ευστράτιου

3. ΛΑΛΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ του Ιγνάτιου

4. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ του Δημητρίου

5. ΛΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Κωνσταντίνου

ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ-ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

1. ΑΜΑΛΛΟΥ ΘΕΜΙΣ του Αναστάσιου

Ρεπουμπλικανικό Κόμμα Ελλάδας-Τ.Ρ.Α.Μ.Π.

1. ΚΑΛΕΡΓΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ηλία

ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ

1. ΚΩΝΣΤΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Νικολάου

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ

1. ΜΠΕΛΕΓΡΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΣΑΒΒΑΣ του Ηλία

2. ΜΟΣΧΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ (ΤΑΜΜΥ) του Κυριάκου

3. ΦΕΛΕΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Παναγιώτη

4. ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Ευσταθίου

5. ΚΕΦΑΛΑ ΜΑΡΙΑ του Κωνσταντίνου

6. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Μιχαήλ

7. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ (ΝΕΝΑ) του Αντωνίου

ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ

1. ΚΑΙΝΤΑΤΖΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Ιωάννη

Οικολόγοι ΠΡΑΣΙΝΟΙ-ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

1. ΜΑΚΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Ζαφειρίου

ΟΑΚΚΕ – ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΚΕ

1. ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΟΣ του Ιωάννη

ΛΑΪΚΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΜΜΑ

1. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ ΤΣΙΜΠΙΡΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Ιωάννη

ΕΥ-ΚΙΝΗΣΗ

1. ΖΟΥΛΟΥΦΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ του Σακελλάριου

2. ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Σταματίου

3. ΖΟΥΛΟΥΦΟΥ ΝΙΚΗ του Μιχαήλ

4. ΤΣΑΓΚΑΡΗ ΣΕΒΑΣΤΗ του Χαράλαμπου

5. ΚΩΣΤΑ ΧΡΗΣΤΟΣ του Μιχαήλ

ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΜΩΒ

1. ΛΟΥΙΖΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Μιλτιάδη

2. ΣΑΪΝΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ του Λεωνίδα

3. ΔΙΑΚΟΣΤΑΥΡΙΑΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του Σταύρου

4. ΦΟΥΝΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Ιωάννη

5. ΧΕΙΜΑΡΙΟΥ ΑΝΘΗ του Ιωάννη

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ-ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

1. ΠΑΝΑΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Μιχαήλ

2. ΣΑΒΒΙΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΚΩΣΤΗΣ) του Νικολάου

3. ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Αθανασίου

4. ΛΑΪΝΑ ΜΑΡΙΑ του Αθανασίου

5. ΧΑΛΚΙΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Βασιλείου

ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ

1. ΜΙΧΕΛΗ ΜΑΡΙΑ του Εμμανουήλ

2. ΒΑΖΑΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου

3. ΖΑΒΟΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Βασιλείου

4. ΧΑΛΚΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Μιχαήλ

5. ΤΕΝΤΟΜΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Ιωάννη

ΠΝΟΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

1. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ του Βασιλείου

ΡΟΔΙΑΚΗ